Czym są podłogi winylowe?

Podłogi winylowe - nowoczesne rozwiązanie dla domu i biura

Kawiarnia przy Uniwersytecie Kent w Canterbury. Panele winylowe zamontowane przy użyciu kleju UZIN KE 66.

Kawiarnia przy Uniwersytecie Kent w Canterbury. Panele winylowe zamontowane przy użyciu kleju UZIN KE 66.

LVT (z ang. Luxury Vinyl Tiles – Luksusowe Płytki Winylowe) – to nowoczesne podłogi  z  polichlorku winylu (PVC) o wielowarstwowej budowie. Występują w formie płytek lub paneli winylowych – odzwierciedlających naturalny wygląd drewna bądź kamienia.  

 

Podłogi LVT, zarówno płytki jak i panele winylowe,  są zbudowane warstwowo. Taka konstrukcja odpowiada za trwałość, stabilność oraz wygląd podłogi winylowej.   

 

Poszczególne warstwy LVT:

  • Przezroczysta warstwa poliuretanu
  • Warstwa użytkowa z tłoczonego PVC
  • Warstwa fotograficzna (nadrukowany dekor)
  • Zasadnicza warstwa nośna
  • Warstwa wzmacniająca

 

 

 

Szerokie zastosowanie podłóg winylowych

Dla wielu ludzi przy wyborze podłóg najważniejsze są dwie cechy: świetny, pasujący do aranżacji wygląd oraz wszechstronność zastosowań. A podłogi winylowe sprawdzą się zarówno w mieszkaniach i domach, jak i obiektach użyteczności publicznej - zwłaszcza w przestrzeniach komercyjnych, gdzie liczy się zarówno wytrzymałość i design.

Dzięki różnorodności dekorów nietrudno dobrać wzór do potrzeb aranżacji, co szczególnie doceniają architekci wnętrz. Dopasowaniu do projektu sprzyjają także dostępne różne formaty podłóg LVT. Miłośnicy drewna z pewnością wybiorą dekor wiernie odwzorowujący ten naturalny materiał, a dla podkreślenia wzoru zdecydują się na format deski. Zwolennicy klimatu śródziemnomorskiego we wnętrzach zapewne chcieliby z kolei stąpać po kamieniu  czy ceramice lub... ich wiernej imitacji. Tu z pomocą przyjdą podłogi winylowe w formacie płytek. Te podłogi mają jeszcze jedną zaletę - zdecydowaną przewagę nad ceramiką w naszym klimacie - są znacznie cieplejsze w dotyku.

Panele winylowe doskonale naśladują naturalną powierzchnię. Perfekcyjna faktura dekorów powstaje dzięki nowoczesnej i zaawansowanej technologii tworzenia oraz sposobu nakładania fotografii. Wysoka jakość nadrukowanego wzoru na podłodze sprawia, że na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić np. naturalny kamień od jego winylowego odpowiednika.  Nadruk  z dekorem znajduje się dopiero na trzeciej warstwie, dzięki czemu jest on podwójnie chroniony (przez PVC i poliuretan) przed uszkodzeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Posadzki LVT posiadają również podwyższoną odporność ogniową i klasę palności Bfl-S1, dzięki czemu mogą być stosowane w miejscach użyteczności publicznej - jak galerie handlowe czy biura, gdzie podłoga musi spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa.